poniedziałek, 14 listopada 2022

Cichociemni zrzut 9/10 IV 1944

Data: 9/10 IV 1944
Operacja: Weller 1
Dowódca: kpt. naw. Stanisław Daniel
Ekipa: XXXVIII

- por. mar. woj. Zygmunt Gromnicki ps. "Gula", "Grom", przydział do Komendy Głównej Armii Krajowej: do samodzielnej ekspozytury „Lombard” w Referacie „Zachód” Wydziału Wywiadu Ofensywnego „Stragan” w Oddziale II Informacyjno-Wywiadowczym jako oficer sieci wywiadu morskiego. Po wybuchu Powst. Warsz. Gromnicki został oficerem do zleceń szefa kwatery („Admirała”) Kwatery Głównej Komendy Okręgu Warszawa AK. Po upadku powstania dostał się do niemieckiej niewoli, z której wyszedł w maju 1945 r. i 11 maja dotarł do Wielkiej Brytanii. Następnie powrócił do Polski. W okresie od lipca 1952 do czerwca 1953 przebywał w więzieniu, po aresztowaniu przez UB.

- st. sierż. lotn. Edward Kowalik ps. "Ciupuś", "Edward", vel Edward Ślusarski, Edward Ciupiński, Zbigniew Gembarski, Edward Sarama, przydział do referatu łączności lotniczej Wydziału Lotnictwa Oddziału III Operacyjnego sztabu Komendy Głównej AK na stanowisko dyspozycyjnego radiomechanika. Powst. Warsz. pracował przy obsłudze radiostacji Wydziału Lotnictwa zlokalizowanej przy ul. Wilczej 14, następnie Wilczej 9. Zajmował się również usuwaniem awarii innych radiostacji, m.in. „03” i „Błyskawicy” (dostał za to Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami 22 września 1944 r). Po upadku powstania wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Szybko powrócił do pracy przy uruchamianiu ośrodka radiowego Komendy Głównej AK w Milanówku. Następnie pracował w referacie łączności lotniczej Wydziału Lotnictwa na stanowisku radiomechanika i radiooperatora kolejno w Milanówku, Regnach, Rudnikach i Częstochowie. Pozostawał w konspiracji do 19 stycznia 1945 r. Został aresztowany przez UB w maju 1945 roku, więziony w więzieniach w Łodzi i na Łubiance (Moskwa) i zwolniony na podstawie amnestii w październiku 1945 roku.

- st. sierż. lotn. Albin Łakomy ps. "Twornik", od 11 kwietnia do 2 maja 1944 w Oddziale V Okręgu AK Lublin jako oficer łączności w oddziale "Pająk". Wyróżnił się pod Pilaszkowicami, Pamięcinem, Walentynowem i Kolonią Krzczonów. Po wyzwoleniu pod przybranym nazwiskiem Tomasz Sarnek wstąpił do LWP, gdzie służył do dezercji w roku 1945. Po wojnie przybył do Poznania, gdzie pracował w firmie Centra i Centrali Handlowej Przemysłu Drzewnego. W 1951 ukończył Technikum Przemysłu Drzewnego gdzie zdał maturę. Został aresztowany 12 listopada 1952 przez UB i przewieziony na Mokotów(Warszawa). Albin Łakomy został skazany na 2,5 roku więzienia z zastosowaniem amnestii. Zwolniony 12 marca 1954 r.

- ppłk dypl. sap. Felicjan Majorkiewicz ps. "Iron", W czasie okupacji niemieckiej w Oddziale III Operacyjnym Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej. Podczas Powst. Warsz. dowódca jednego z oddziałów z pierwszego rzutu KG AK. Po kapitulacji w niewoli Niemieckiej. Służbę w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w latach 1945 - 1947 zakończył na stanowisku szefa Oddziału III Operacyjnego Sztabu I Korpusu Polskiego.

Zrzut na placówkę "Koc 1" pod Radzyminem, skoczkowie przywieźli 276 000 dolarów i 6000 dolarów w złocie.

Biuro nieruchomości Kocmyrzów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz